CLUB |
CAMPS |
FRIENDLY MATCHES |
Zenit St. Petersburg |
from 23 June: St. Petersburg |
1 July: Neftci PFK (3-1)
4 July: Crvena Zvezda (1-2)
9 July: Fenerbahce SK (0-0, 4-3 pen)
10 July: Dynamo St. Petersburg (4-0)
|
CSKA Moscow |
26 June – 4 July: Novogorsk
7–14 July: Vatutuinki |
4 July: Neftekhimik Nizhnekamsk (4-0)
8 July: Dynamo Moscow (0-5)
9 July: Dynamo Moscow (3-6) |
Spartak Moscow |
from 29 June: Tarasovka |
5 July: Torpedo Moscow (2-2)
8 July: Akron Togliatti (1-1, 0-2)
18 July: Neftci PFK (2-0) |
FC Rostov |
21 June – 15 July: Rostov-on-Don |
26 June: Forte Taganrog (4-2)
1 July: Chernomorets Novorossiysk (4-1)
6 July: Dynamo Makhachkala (2-1)
9 July: Fakel Voronezh (3-0)
15 July: Fakel Voronezh (0-1) |
Akhmat Grozny |
17 June – 1 July: Kislovodsk
5–17 July: Kislovovdsk |
25 June: Dynamo Makhachkala (1-1)
1 July: Zenit St. Petersburg-2 (4-2)
7 July: Forte Taganrog (2-4)
15 July: Dynamo Stavropol (5-0) |
FC Krasnodar |
from 1 July: Chetuk |
8 July: Chernomorets Novorossiysk (2-2)
11 July: PFC Kuban (3-0)
15 July: FC Sochi (2-2) |
FC Orenburg |
26 June – 7 July: Turkey
10–16 July: Turkey |
4 July: KF Egnatia (0-0)
7 July: Tractor SC (3-3)
11 July: Gaziantep FK (2-2)
12 July: Manisa FK (2-2)
14 July: Sucleia FC (6-1)
15 July: Gabala FC (1-1) |
Lokomotiv Moscow |
from 19 June: Bakovka |
26 June: Irtysh Omsk (1-1)
30 June: Volgar Astrakhan (4-2)
6 July: Baltika Kaliningrad (0-1)
9 July: SKA Khabarovsk (3-0)
14 July: Kvant Obninsk (7-0) |
Dynamo Moscow |
from 27 June: Novogorsk |
4 July: SKA Khabarovsk (2-1)
8 July: CSKA Moscow (5-0)
9 July: CSKA Moscow (6-3)
14 July: Pari NN (1-0, 4-3) |
FC Sochi |
from 19 June: Sochi |
25 June: Alainia Vladikavkaz (2-1)
30 June: Sochi U-21 (1-0)
6 July: FC Leningradets (4-1)
10 July: Vista Gelendzhik (2-1)
10 July: Enisey Krasnoyarsk (5-2)
15 July: FC Krasnodar (2-2) |
Ural Ekaterinburg |
23–28 June: Sysert
29 June – 16 July: Ekaterinburg |
2 July: FC Tyumen (1-3)
6 July: Neftchi Fergana (0-0)
13 July: Neftchi Fergana (3-0)
16 July: Krylia Sovetov Samara (1-1) |
Krylia Sovetov Samara |
from 24 June: Samara |
1 July: Sokol Saratov (1-2)
7 July: Neftekhimik Nizhnekamsk (3-2)
12 July: Rubin Kazan (1-0, 1-2)
16 July: Ural Ekaterinburg (1-1) |
Pari NN |
24 June – 4 July: Bor
7–14 July: Kratovo |
4 July: Tekstilschik Ivanovo (2-0)
10 July: Saturn Moscow Region (2-0)
14 July: Dynamo Moscow (0-1, 3-4) |
Fakel Voronezh |
from 26 June: Voronezh |
6 July: Spartak Tambov (2-0)
9 July: FC Rostov (0-3)
15 July: FC Rostov (1-0)
16 July: Spartak Tambov (1-0) |
Rubin Kazan |
from 24 June: Kazan |
4 July: FC KAMAZ (5-1)
8 July: Torpedo Moscow (1-1)
12 July: Krylia Sovetov Samara (0-1, 2-1)
16 July: FK Turon (3-0)
|
Baltika Kaliningrad |
19–25 June: Kaliningrad
28 June – 6 July: Khimki
7–14 July: Svetlogorsk |
2 July: Shinnik Yaroslavl (0-1)
6 July: Lokomotiv Moscow (1-0)
11 July: Baltika-Kant BFU (8-2)
15 July: Isloch Minsk Region (5-0) |